Lindelöf ifrågasatt inom Premier League och Manchester United

När svensken Victor Olsson Lindelöf blev värvad till Manchester United från Benfica 2017, så skulle det bli klubbens dyraste försvarsvärvning. Men den svenske landslagsspelaren som är en av Blågults nyckelspelare, har inte gjort så bra ifrån sig som man hoppats och har därmed fått utstå en hel del kritik och petningar från olika situationer. I början gick det bra men med tiden har det gått utför för “Vigge” som han kallas.

Premier Leagues storklubb har bara använt Lindelöf i 17 ligamatcher

Trots att Victor Lindelöf har räknats som Manchester Uniteds dyraste försvarsförvärv någonsin, så har han endast fått 17 ligamatchtillfällen att visa vad han går för. Då den engelska pressen inte har rykte om sig att vara snälla och empatiska, har detta naturligtvis spridit sig och försvararen har fått utstå tonvis med negativ kritik och då han till och med plockats bort från vissa matchsituationer, har hans existens i laget blivit starkt ifrågasatt av både fans och media.

Hitintills har han endast fått spela 17 matcher för Premier League och elva under cupspel. Det har till och med gått så långt att Lindelöf har utsetts till klubbens sämste spelare. Och nu spekuleras det till och med om den svenske mittbacken ska lånas ut till Wolverhampton under en tid.

De 31 miljoner pund som José Mourinho fick punga ut med när Lindelöf togs in i United, blev således en dyr historia, även om förbundskaptenen har tagit backen i försvar och menat att det har att göra med hans unga ålder och att han behöver mer tid att utvecklas än att det handlar om oskickligt spel. Under matchen mot Arsenal i vintras blev han faktiskt utsedd till matchens lirare. Mourinho har också jämfört Lindelöf med ett av Englands allra bästa förvärv i form av portugisen Ricardo Carvalho, som hade det tufft i debutsäsongen men som slutligen blev en nyckelspelare i United i senare skede. Så vem vet hur detta kan sluta…

Framtiden i Premier League

Anledningen till att Mourinho nu skulle vilja låna ut Lindelöf är att han ska få mer speltid då han inom United inte har haft en ordinarie startplats. Genom att spela i Wolverhampton skulle Lindelöf få mer regelbunden speltid och utvecklas mer än vad Mourinho själv kan lova svensken i nästa säsong av Premier League. Wolverhampton har nyligen lyckats ta sig tillbaka till Premier League på ett fantastiskt sätt och är därmed mycket taggade att ta sig längre. Det skulle därför bli två nykomlingar, i form av både laget och spelaren Lindelöf, som skulle kämpa tillsammans inför nästa säsong.

Varifrån kommer beslutet om utlåning?

Än så länge är det givetvis bara spekulationer, men som man brukar säga – ingen rök utan eld. Och anledningen till att Mourinho vill låna ut svensken förutom att han ska få mer speltid, är att ett flertal av Manchester Uniteds andra spelare, heller inte har levt upp till förväntningarna, vilket innebär att laget blivit utbuat och måste omstrukturera sig. Samtidigt ska det finnas ett intresse för Umtiti från Barcelona och Jonny Evans från West Bromwich, då dessa fotbollsspelare ska kunna köpas in för billigare summor, åtminstone den sistnämnda.

Man har alltså många ägg i korgen och vill gardera sig och i och med att Manchester United är bland de allra bästa klubbarna i världen, så måste man givetvis leva upp till sitt rykte.